Izolacja za pomocą systemów poliuretanowych: Sojusznik efektywności energetycznej

Izolacja za pomocą systemów poliuretanowych: Sojusznik efektywności energetycznej

Obecnie redukcja zużycia energii w budynkach jest coraz ważniejsza. W obliczu ogromnego zapotrzebowania energetycznego, energia staje się elementem wyczerpalnym. Poza tym, jej produkcja na taką skalę, przyczynia się w dużym stopniu do zanieczyszczenia planety. Tworzenie budynków efektywnych i zrównoważonych energetycznie to jedno z wyzwań najbliższej przyszłości.

Sojusznikami w tej sprawie są bez wątpienia systemy poliuretanowe. Wyróżniają się one najlepszymi właściwościami dla osiągnięcia wydajności termicznej budynków.

Należy podkreślić nie tylko fakt, że energia jaką zużywamy powinna być bezpieczna dla środowiska, ale także to, iż jej zużycie musi być jak najbardziej wydajne. W tym celu, dobra izolacja budynku chroni w największym stopniu przed stratami energii. Istnieją różnorodne materiały stosowane jako izolacja, jednak systemy poliuretanowe wyróżniają się wydajnością.

 

Poliuretan jako materiał zrównoważony energetycznie

Jedną z przyczyn, dla której często nie uznaje się poliuretanu za materiał zrównoważony energetycznie jest jego pochodzenie, otrzymuje się go bowiem z emisji CO2. Mimo tego, analizując dokładnie jego zastosowanie w izolacji, okazuje się, że powstrzymuje on więcej emisji niż produkuje:

  • Przy otrzymaniu 1m2 poliuretanu, wytwarzanych jest 14kg równoważników CO2
  • Przy użyciu tego 1m2 poliuretanu jesteśmy w stanie zaoszczędzić emisje 1800 kg równoważników CO2.
  • To znaczy, że 130 razy minimalizujemy powstawanie CO2.

Jeśli przez zrównoważenie energetyczne rozumiemy zysk ekonomiczny, społeczny oraz środowiskowy, systemy poliuretanowe w izolacji są rozwiązaniem wydajnym energetycznie.

Stosowanie systemów poliuretanowych dla poprawienia wydajności energetycznej budynków

Końcowym celem wydajności energetycznej budynków jest stworzenie budynków pasywnych, które nie będą zużywać energii lub jej zużycie będzie minimalne. Głównym czynnikiem w osiągnięciu tego celu jest izolacja. Systemy poliuretanowe ciągłe wyróżniają się najbardziej w tej dziedzinie, ponieważ ten materiał ma najniższy współczynnik przewodnictwa cieplnego ze wszystkich.

Systemy poliuretanowe to najbardziej wydajny izolacyjnie produkt, zrównoważony środowiskowo i o najniższej przewodności ciepła. Przyjmując te same grubości materiałów, poliuretan ma najwyższą wydajność.

Izolacja ciągła nie tylko izoluje budynek, ale również go uszczelnia, w związku z czym nie ma szczelin, przez które mogłaby pojawić się utrata ciepła. Otrzymujemy w ten sposób duży komfort, minimalne zużycie energii oraz oczywiście znaczną oszczędność finansową.

Poza świetnym zachowaniem termicznym dzięki niskiemu współczynnikowi przewodnictwa, systemy poliuretanowe służą również do izolacji akustycznej oraz są doskonałym rozwiązaniem na nieprzemakanie fasad z transpiracją. Podsumowując, systemy poliuretanowe są konstruktywnym rozwiązaniem, które zapewnia zyski finansowe, społeczne i środowiskowe dla samego budynku oraz jego otoczenia.

catalogue-polyurethane-systems

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...