Radon gaz

Gaz radon w budownictwie: Czym jest radon?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, radon jest przyczyną 14 na 100 zachorowań na raka płuc. Gaz rozprzestrzenia się w powietrzu i dostaje się do wnętrza budynków, wpływając na jakość życia jego mieszkańców. Skąd bierze się ten gaz? Gdzie występuje?

Radon jest radioaktywnym gazem, który emanuje ze skał i gleb i koncentruje się w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak kopalnie lub domy. Infiltracja powietrza z gleby jest uznawana za najważniejsze źródło radonu mieszkaniowego. Inne źródła, między innymi materiały budowlane i wody czerpane ze studni, są w większości przypadków mniej ważne.

Czy gaz radon jest niebezpieczny?

W wielu krajach, radon jest drugą najczęstszą przyczyną raka płuc po papierosach. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że radon wywoła raka płuc u osób, które palą lub kiedyś paliły niż u tych, którzy nigdy tego nie robili. Mimo tego, ekspozycja radonu jest nadal szkodliwa dla zdrowia.

To udowadnia niebezpieczeństwo, które ma wpływ na zdrowie ludzi, nawet przy niskim / umiarkowanym stężeniu.

Można zmierzyć stężenie gazu radonu?

Możliwe jest zmierzenie ilości radonu obecnego w wewnętrznej przestrzeni. Ale wysoka zmienność czasowa stężenia radonu w pomieszczeniach powoduje małą wiarygodność wyników dla pomiarów krótkoterminowych.

Jak zmniejszyć jego działanie?

Aby zredukować ryzyko niezbędne jest wprowadzenie strategii zmniejszającej obecność radonu. W przypadku nowych i istniejących domów, ta kwestia pozostaje w rękach technologów branży budowlanej.

 

Chcesz wiedziec wiecej na temat radonu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...