W jaki sposób gaz radon dostaje się do budynku?

W jaki sposób gaz radon dostaje się do budynku?

Z punktu widzenia budynków bezpiecznych dla zdrowia, tworzymy kilka artykułów na temat radonu, aby zaobserwować, w jaki sposób radon może być niebezpieczny dla zdrowia, gdy gromadzi się wewnątrz budynków. Jak ten gaz dostaje się do naszych domów i innych budynków?

W dokumencie do pobrania załączonym do wcześniejszych artykułów z tej serii, Gdzie jesteśmy narażeni na gaz radon?, podsumowujemy, jakie są najczęstsze punkty dostępu radonu do pomieszczeń wewnętrznych: podłogi przylegające do naruszonej gleby, materiały budowlane, a nawet źródła zanieczyszczonej wody.

Po zidentyfikowaniu gdzie gaz radon dostaje się do wnętrza budynku, istotne jest, aby zrozumieć, jak i dlaczego.

W jaki sposób gaz radon dostaje się do budynku?

Głównym wejściem radonu do budynku jest jego obramowanie. Projekt lub nieprawidłowe wykonanie konstrukcyjne obramowania lub zły dobór materiałów do strategii izolacji, umożliwiają wyciek gazu przez dowolną lukę, które pozostała odkryta (niepożądana infiltracja powietrza).

Te ścieżki dostępu mogą wystąpić w każdym elemencie obramowania: podłogi, ściany, dachy, itp. Możemy podsumować stwierdzeniem, że dostęp gazu radonu do budynku bierze się z braku jego izolacji.

Jako że elementem niosącym cząstki radonu jest powietrze, są konieczne bariery na powietrze w obudowie z budynków. Jest to wykorzystywane w przestrzeniach domów pasywnych oraz budynków o niemal zerowej energii, a odgrywa kluczową rolę w budowaniu bezpiecznym dla zdrowia.

Strategie dla obramowania budynków, które pozwalają na przenikanie radonu

  • Brak systemów izolacyjnych

Duża część budynków nie posiada systemu izolacji w obramowaniu. W związku z powyższym, niepożądane przecieki powietrzne są większe i częstsze sytuacje, takie jak nieprawidłowe zachowanie energetyczne budynku lub filtracja zanieczyszczeń zewnętrznych.

  • brak ciągłej izolacji termicznej

Wybieranie materiału termoizolacyjnego, który tworzy złącza biegnące po krawędziach, ułatwia infiltrację powietrza pomiędzy tymi złączami. Styki poszczególnych elementów są szczególnie problematyczne (filar-okucia, fasada-okucia, itp.)

  • elementy pomocnicze w realizacji rozwiązań budowniczych

Jeśli elementy przegród zewnętrznych budynku, takie jak izolacja cieplna, nie są ciągłe, będzie potrzebny szereg elementów pomocniczych, które komplikują realizację i utrzymanie pracy budowlanej. Im więcej połączeń, większa łatwość dostania się niepożądanych cząstek (takich jak gaz radon).

 

Chcesz wiedziec wiecej na temat radonu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...